Grunge SoundGrunge Sound

Grunge Music Zone

Pearl Jam | Nirvana | Alice in Chains | Foo Fighters | Green River | Hole | Mudhoney | Soundgarden | Temple of the Dog

Grunge Sound

Serwis Olympia
Recenzja - Pearl Jam - "Binaural"
Autor: Robert Leszczyński
Dodane dnia przez hook
Wstecz
Pearl Jam - Pearl Jam - "Binaural"

Warning: extract() expects parameter 1 to be array, null given in /home/wina/domains/grunge-sound.com/public_html/index_recenzje.php on line 27

Warning: extract() expects parameter 1 to be array, null given in /home/wina/domains/grunge-sound.com/public_html/index_recenzje.php on line 28
Ocena płyty:
Average rating: głosów
Polska publiczność zawsze miała inklinacje do grunge'u, posthippisowkiej muzyki z Seattle, osadzonej w klimacie rocka lat 60., z domieszką punka. Ostatnim stróżem świętego ognia rockowego renesansu początku lat 90. pozostaje Pearl Jam.
Ich świeżo wydany, pierwszy od ponad dwóch lat studyjny album "Binaural" nie jest taki jak poprzednie. Eddie Vedder zmienił sposób śpiewania i barwę głosu. Otwierający płytę "zeppelinowski" "Breakerfall" śpiewa jakby zupełnie inny wokalista. Płyta zawiera surowe, choć ciepłe gitarowe brzmienia i aranżacje w stylu aktualnym od 30 lat. Na takie antykomercyjne szaleństwo może sobie pozwolić zespół ufny w swój kompozytorski i wykonawczy talent. Dzięki temu płyta jest ponadczasowa, kameralna i jak wszystkie płyty z tego nurtu sprawia wrażenie jakby zarejestrowanej w studiu na żywo. Rezygnacja z formalnej zabawy brzmieniem i zamierzona surowość nie przysporzą jej masowej publiczności, ale eksponują istotę tej muzyki, a więc świetne kompozycje, teksty, wykonawstwo, klimat, a przede wszystkim wokal.
Cała płyta, choć antykoniunkturalna, składa się niemal z samych hitów. Oprócz "rockera" "Breakerfall" i równie ostrych "God's Dice" i "Evacuation", których mam nadzieję, nie zabraknie na ich koncercie 15. czerwca w katowickim Spodku, reszta płyty ma charakter balladowy. Są to różnorodnie zaaranżowane nastrojowe kompozycje takie jak "Nothing As It Seems", "Of The Girl", a zwłaszcza zamykające "Sleight Of Hand" i monumentalny, wzbogacony o partię smyczków "Parting Ways". "Binaural" jest siódmą płytą jednego z niewielu zespołów w dziejach rocka, których dyskografię warto mieć całą, bo jeszcze nigdy nie nagrał on słabego albumu.


Wasza ocena płyty (skala 1-5) : brak głosówGrunge Sound

Serwis Olympia
© All Rights Reserved. 2001 - 2013 Serwis Olympia http://www.grunge-sound.com | partners