Grunge SoundGrunge Sound

Grunge Music Zone

Pearl Jam | Nirvana | Alice in Chains | Foo Fighters | Green River | Hole | Mudhoney | Soundgarden | Temple of the Dog

Grunge Sound

Serwis Olympia
Artykuł - PEARL JAM: Podburzają do Buntu
Autor:
Dodane dnia 01-01-2004 przez hook
Wstecz
Po ponad 10 latach od rockowej eksplozji, jaka nastąpiła w Seattle i wywołała jak dotąd ostatni chyba wielki wstrząs w historii rocka, Pearl Jam pozostał ostatnią tak jasno świecącą gwiazdą z tych, które wówczas się narodziły.
Eddie Vedder tłumaczy sukces zespołu w prosty sposób: w tworzeniu piosenek udział mają wszyscy muzycy. Grupa nie ma lidera: podobnie jak w kwestiach społecznych i politycznych, tak w artystycznych jej członkowie wyznają nader demokratyczne poglądy. Najnowsza płyta "Riot Act" wydaje się potwierdzać, że piątka z Waszyngtonu wciąż jest w wyśmienitej formie. Co więcej, piosenki z siódmej już płyty dowodzą, że muzycy mają coraz więcej pomysłów i energii. Promujący album singiel utrzymany w tempie walca "I Am Mine" jest już w pierwszej 10. list Billboard Modern Rock i Mainstream Rock.
Album jest bardzo różnorodny w swej stricte rockowej jedności. Od gęstego, psychodelicznego "Can't Keep" przez ostrą gitarową jazdę "Get Right" i "Save You" do ujmujących melodyką "Green Disease" i "Cropduster". Nie brakuje tak lubianych przez Pearl Jam akustycznych brzmień w "Thumbing My Way" i "All or None", ubarwionych przez niezrównane organy Hammonda.
Obecność w studio klawiszowca Kennetha "Boom" Gaspara dodała płycie posmaku eksperymentu. Vedder poznał "Booma" w ubiegłym roku na Hawajach, gdzie obaj zażywali rozkoszy surfowania i zaraz zaczął z nim współpracę.Jedną z piosenek nagranych wspólnie jest "Love Boat Captain", napisana z myślą o bliskich 9 widzów, którzy zginęli w wypadku podczas koncertu zespołu na festiwalu w Roskilde 30 czerwca 2000r.
Ta tragedia miała decydujący wpływ na wyraz całej płyty. Teksty piosenek dotykają spraw poważnych; są refleksją, wywołaną przez takie właśnie zdarzenia, jak śmierć w Roskilde czy 11 września 2001. Ale te przemyślenia prowadzą w końcu do pozytywnych, afirmujących życie wniosków. To dlatego, jak wyjaśniają muzycy, "I Am Mine" został wybrany jako sygnał całej płyty. Wyrazisty tekst piosenki i pełna energii muzyka niosą przesłanie: moje życie należy do mnie; urodziłem się i umrę, ale to, co wydarza się pomiędzy zależy przede wszystkim ode mnie – muszę chcieć robić, to co pragnę i starać się to robić; muszę postępować zawsze w zgodzie ze swoim zdaniem. I nie przypadkiem po raz pierwszy ta piosenka została wykonana w San Francisco podczas koncertu, zorganizowanego przez Neila Younga z myślą o wsparciu edukacji ubogiej młodzieży.
Kolejne koncerty odbędą się jeszcze w listopadzie, potem zespół ruszy na krótką trasę do Australii i Japonii, zaś w połowie przeszłego roku będzie koncertował w USA. Podobnie jak było po trasie promującej poprzedni album "Binaural", tak i po tej pozostaną płyty nagrane na wszystkich koncertach. Zapis koncertów pojawić się ma też na stronie internetowej grupy www.pearljam.com.
Grunge Sound

Serwis Olympia
© All Rights Reserved. 2001 - 2013 Serwis Olympia http://www.grunge-sound.com | partners